The Greater East Dallas Chamber announced the 2014 Teacher of the Year Award winners. They are: Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher, Mata Montessori; Dana Czapski, Gaston Middle School; Denise Tucker, Woodrow Wilson High School; Katie Wendorf, St Thomas Aquinas; Madeline Schnurr, St Thomas Aquinas; and Jamie Thorne, Lakehill Preparatory School.
The winners will be receive their awards at the Chamber luncheon on November 18 from 11:30 - 1 p.m. at Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center, 7401 Ferguson Road. Tickets are $30 for members / $35 for guests and can be purchased online at www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773.
The luncheon is sponsored by Oncor.
The 2014 nominees will be recognized at the luncheon: Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill; Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch; Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch; Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson; Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn; Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas; Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn; Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School; Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas; Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.
The Greater East Dallas Chamber announced the 2014 Teacher of the Year Award winners. They are: Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher, Mata Montessori; Dana Czapski, Gaston Middle School; Denise Tucker, Woodrow Wilson High School; Katie Wendorf, St Thomas Aquinas; Madeline Schnurr, St Thomas Aquinas; and Jamie Thorne, Lakehill Preparatory School.
The winners will be receive their awards at the Chamber Awards luncheon on Tuesday, November 18 from 11:30 - 1:00 p.m. at Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center, 7401 Ferguson Road. Tickets are $30 for members / $35 for guests and can be purchased online at www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773.
The luncheon is sponsored by Oncor.
The 2014 nominees will be recognized at the luncheon: Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill; Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch; Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch; Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson; Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn; Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas; Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn; Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School; Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas; Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.
Winners of the 2014 Teacher of the Year Awards
Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher - Mata Montessori
Dana Czapski - Gaston Middle School
Denise Tucker - Woodrow Wilson High School
Katie Wendorf - St Thomas Aquinas
Madeline Schnurr - St Thomas Aquinas
Jamie Thorne - Lakehill Preparatory School
Please join us in recognizing the winners and the nominees at our awards luncheon.
Teacher Awards Luncheon
Tuesday, November 18, 2014
11:30 - 1:00 p.m.
Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center
7401 Ferguson Road 75228
$30 for members / $35 for guests
Click to purchase online
For further information:
www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773
Thanks to our sponsor
We also want to recognize and congratulate the 2014 noiminees!
Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill;
Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch;
Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch;
Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson;
Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn;
Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas;
Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn;
Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School;
Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas;
Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.